Az ügyészség

29. cikk

  1. A legfőbb ügyész és az ügyészség független, az igazságszolgáltatás közreműködőjeként mint közvádló az állam büntetőigényének kizárólagos érvényesítője. Az ügyészség üldözi a bűncselekményeket, fellép más jogsértő cselekményekkel és mulasztásokkal szemben, valamint elősegíti a jogellenes cselekmények megelőzését.
  2. A legfőbb ügyész és az ügyészség
    1. törvényben meghatározottak szerint jogokat gyakorol a nyomozással összefüggésben;
    2. képviseli a közvádat a bírósági eljárásban;
    3. felügyeletet gyakorol a büntetés-végrehajtás törvényessége felett;
    4. a közérdek védelmezőjeként az Alaptörvény vagy törvény által meghatározott további feladat- és hatásköröket gyakorol.
  3. Az ügyészi szervezetet a legfőbb ügyész vezeti és irányítja, kinevezi az ügyészeket. A legfőbb ügyész kivételével az ügyész szolgálati jogviszonya az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhat fenn.
  4. A legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre. A legfőbb ügyész megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.
  5. A legfőbb ügyész évente beszámol tevékenységéről az Országgyűlésnek.
  6. Az ügyészek nem lehetnek tagjai pártnak, és nem folytathatnak politikai tevékenységet.
  7. Az ügyészség szervezetének és működésének, a legfőbb ügyész és az ügyészek jogállásának részletes szabályait, valamint javadalmazásukat sarkalatos törvény határozza meg.